Film izle

Film izle

türkçe dublaj film izle

yerli film izle

film önerileri

türk filmleri

blog film izle
film izle 2017
Film izle | Hd film izle | blog film izle Haberler - Film izle | Hd film izle | blog film izleFilm izle | Hd film izle | blog film izlefilm izle, online film izle, hd film izleme de en güncel filmleri orjinal dillerin de ve türkçe dublaj film olarak seyredebilirsiniz. Anahtar Kelimelerimiz : 1080p Film izle, 3d film izle, aile film izle, aksiyon film izle, animasyon film izle, belgesel film izle, bilim kurgu filmleri izle, dram film izle, fantastik filmler izle,gençlik film izle, gerilim film izle, gizem film izle, imdb7 film izle, komedi film izle, korku film izle, macera film izle, polisiye film izle, psikolojik film izle, romantik film izle, savaş film izle, tarihi film izle, Western Filmleri İzle Web siteleri aracılığı ile internet üzerinden film izlemek oldukça keyifli olsa da bir genel sorun çözünürlüklerin yeterli olmamasıdır. Bu neden bir çok online film izleyen kullanıcı indirme yoluna gitmeyi daha mantıklı buluyor. Açık kaynaklı internet siteleri , warez yayın yapan paylaşım organları bu yöntemi daha da kolaylaştırdığı için indirmek daha cazip gelmektedir. Telif hakları ve bir çok yasal prosedürü yok saymakta bunların yanında fazlalık oluyor.

Tabiki artık bir çok site HD film izle seçenekleri sunmaya başladı en azından internet bağlantısı yüksek olanlar bunu kolaylıkla seçebiliyor. Bunların dışında kotalı bağlantı kullanan kullanıcılar izledikleri filmlerin görüntü kaliteleri , sürekli donması ve kırık linklerden dolayı oldukça çok eziyet çekiyor. Film izle sitelerinde Hd seçenekli filmlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu sayede film sever kullanıcılar için can sıkıntısı ortadan kalkıyor.

Ayrıca online sinema sitelerinde paylaşılan filmlerin oylanabilmesi ve kullanıcıların da bu filmler ile ilgili yorum yazabilmesi, kullanıcıya film seçerken büyük bir avantaj sağlıyor. Filmi izleyip arkasından yapılan yorum paylaşımları , fikirler ve eleştiriler bir çok kullanıcı için güzel bir durum olsa da reklam içeren yorumlar bir çoğumuzun korkulu rüyası haline geliyor. Hiçbir ücret ödemeden evde yalnız yada ailenizle sinema keyfi yapabileceğiniz online film izle siteleri her geçen gün yenileri açılarak hızla yayılıyor. Kullanıcıların birden fazla içeriğe daha kolay ve kaliteli ulaşabilmesi adına güzel bir adım oluyor. Onun dışında tamamen reklam amaçlı kurulan siteleri dikkate almamak gerekiyor. Şu günlerde en çok dikkati çeken ise bazı sitelerin kullanıcılara 3 boyutlu film seçeneği sunması oldukça cazip görünüyor. Kullanıcıların kategorisel olarak film izlemelerini aşağıdaki gruplarda toplaya biliriz; 1080p Film izle 3d film izle aile film izle aksiyon film izle animasyon film izle belgesel film izle bilimkurgufilmleriizle dram film izle fantastik filmler izle genclik film izle gerilim film izle gizem film izle imdb7 film izle komedi film izle korku film izle macera film izle polisiye film izle psikolojik film izle romantik film izle savaş film izle tarihi film izle Western Filmleri İzle

Haberler

Charlie Chaplin Sizce Kimdir?

08 Şub 2017
Blog Film izle, Film izle, Türkçe Dublaj Film İzle, Türkçe film izle
pedro

Charlie Chaplin’in tam ismi Sör Charles Spencer Chaplin’dir. Bir İngiliz olan Charlie Chaplin, sinema yönetmeni, yazar, oyuncu ve komedyen’dir. Tüm dünya Charlie Chaplin’i sinema dünyasında yarattığı Şarlo (Charlot) karakteri ile tanır. Yarattığı Şarlo karakteri tüm dünyada yediden yetmişe herkesin beğenisini ve ilgisini toplamış bir karakterdir. Londra (İngiltere) doğumlu olan Charlie Chaplin, Amerika Birleşik Devletlerine gitmeden önce Londra’nın yoksul bir semtinde yaşamaktaydı. 1913 tarihinde Amarika Birleşik Devlerine göç ettikten sonra burada sinema sektörüne atılır.

Bir düzenbazı canlandırdığı Making a Living, Charlie Chaplin’in ilk film olarak 1914 tarihinde çekilir. Hemen arkasından tüm dünyaya Charlie Chaplin’i büyük ayakkabılı, bol pantolonlu, melon şapkalı, bastonlu ve komik bıyıklı karakter Şarlo olarak tanıtan Kid Auto Races in Venice filmini çeker. Sakarlıkları ve gülünç haraketleri ile izleyici güldürmeyi başaran bu karakter Charlie Chaplin’e başarıyı getirir. Devam eden yıllar kısa filmler ile geçer ve bu dönemde altmışın üzerinde kısa filmde rol alır. Bu roller Charlie Chaplin’e büyük bir şöhret kazanmasına yardımcı olur. 1918 yılında uzun metrajlı filmler çekmeye başlayan Chalie Chaplin’nin uzun metrajlı ilk filmi A Dog’s Life olur. Bu dönemden sonra Mutual Film Corporation şirketi ile olan sözleşmesi sona eren Charlie Chaplin, Douglas Fairbanks, Mary Pickford, D. W. Griffith ortaklığı ile United Artists sinema şirketini kurar.

Charlie Chaplin, kendi şirketini kurduktan sonra dünyada en çok bilinen Altına Hücum, Büyük Diktatör, Asri Zamanlar, Sirk, Şehir Işıkları ve Sahne ışıkları gibi sinema filmlerini izleyici ile buluşturdu. Charlie Chaplin düşünce yapısını ve politik görüşlerini filmlerinde işlemeyi başarır. Sinema sektöründe o dönemde bulunmayan ve yapılması zor kabul edilen akrobatik hareketleri ve kareografileri başarılı bir şekilde izleyici ile buluşturmayı başarır. Charlie Chaplin’in yarattığı Şarlo tipi görünüş ve davranış itibariyle bir palyaçoya benzetilebilir. Charlie Chaplin, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığını reddeder. Aldığı bu karar yüzünden tüm dünya tarafından sevilen Charlie Chaplin için Amerika Birleşik Devleti’nde kötüleme hareketi başlar. Yaptığı dört evlilik, Altına Hücum filminde komünist unsurların olduğu ve The Immigrant adlı filimde bir memuru tekmelediği sahne kötüleme hareketi için bahaneleri olur. Kötüleme hareketi sonucunda Charlie Chaplin’in Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde bulunması yasaklanır. Charlie Chaplin ailesi ile birlikte hayatının geri kalanını sürdüreceği İsviçre’ye yerleşir. Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrıldığı tarihten sonra ilk defa 1972 tarihinde Oscar ödülünü almak için Amerika Birleşik Devletleri’ne döner. Charlie Chaplin, yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını yaptığı ve başrolünü de kendi canlandırdığı Şehir Işıkları adlı sinema filmi ile bir kez daha Oscar ödülü kazanır. Charlie Chaplin 86 yaşına gediğinde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalyelik unvanı(Sir) ile onurlandırılır.

Charlie Chaplin’in Çocukluğu

Charlie Chaplin, Londra’nın yoksul bir semti olan East Lane’da 16 Nisan 1889 tarihinde dünyaya gelir. Zor şartlar altında ve sıkıntılar içerisinde bir çocukluk geçiren Charlie Chaplin’in ebeveynleri profesyonel sanatçılardır. Annesi ve babası Charlie Chaplin küçük yaştayken boşanırlar. Charlie Chaplin’in Sydney Chaplin adında bir kardeşi vardır. Charlie Chaplin ve Sydney Chaplin’in babaları farklı kişilerdir. Lily Harley sahne adını kullanan Charlie Chaplin’in annesi ilk kez 19 yaşında sahne ile buluşmuştur. Lily Harley’in gerçek adı Hannah Hariet Pedlingham Hill’dir. Charlie Chaplin’in annesinin psikolojik rahatsızlıkları aileyi daha da sıkıntılı bir duruma sokar. Hannah Hariet’in rehabilitasyon merkezine kaldırılmasından sonra Charlie Chaplin ve kardeşi, Charlie Chaplin’in babası olan Charles Chaplin Sr.’nin yanında kalmaya başlar. Charlie Chaplin 12 yaşındayken babasını alkol yüzünden kaybeder. Charles Chaplin Sr. öldüğünde 37 yaşındaydı. Babasının vefatından sonra annelerinin yanına dönen Charlie Chaplin ve kardeşi, Hannah’nın hastalığının tekrar başlaması yüzünden bakımevine yerleştirilirler. Charlie Chaplin’in çocukluğu sırasında yaşadığı bu sorunlar onun kişiliğinin oluşmasında önemli yer tutarlar. Charlie Chaplin’in filmlerinde bu sıkıntıların kendilerini gösterdiğini görebilirsiniz.

Charlie Chaplin ve Sydney Chaplin sanatçı bir ailede doğdukları için yeteneklerini bu alanda gösterirler.

Charlie Chaplin’in Amerika Macerası

Charlie Chaplin’in kardeşi Sydney Chaplin 1906 senesinde bir kumpanyaya katılır iki sene sonra Charlie Chaplin de kardeşinin katıldığı ünlü Fred Karno kumpanyasına dahil olur. Fred Karno ile Amerika Birleşik Devletleri’nde turneye çıkarlar. Turne bittikten 5 ay sonra Charlie Chaplin tekrar Amerika Birleşik Devletleri’nde bir turneye katılır. Bu turnede Stan Laurel ile birlikte çalışabilme imkanı buldu. Charlie Chaplin, 1913 senesinde sahnede performansını sergilediği bir sırada Mack Sennett’ın ilgisini çekerek Keystone Stüdyoları aracılığı ile sinema dünyası ile tanışır. İlk filmi Making a Living adlı kısa filmde rol alır. Charlie Chaplin Mack Sennett’e yeteneğini kanıtlayarak sinema sektöründeki yerini garanti altına alır. Charlie Chaplin, Keystone Stüdyoları ile bir yıl içinde 35 film çeker ve sinema dünyasında adını duyurur. Charlie Chaplin, 1916 tarihinde Mutual Film Corporation film şirketi ile anlaşır ve kendi film şirketini kuracağı tarihe kadar sinema oyunculuğu hayatına burada devam eder. 1918 senesinde Charlie Chaplin ve Mutual Film Corporation film şirketi arasındaki anlaşma bittiğinde Charlie Chaplin United Artists film şirketini kurarak sanat hayatına devam eder.

Charlie Chaplin, filmleri ile her zaman kötü yönetim şeklini eleştirir. İster kısa metrajlı film olsun ister uzun metrajlı film Charlie Chaplin’in kişiliği ve görüşleri filmlerinde her zaman hissedilir. Nazi yönetimindeki Almanya’yı eleştrdiği Büyük Diktatör adlı filmi ile Amerika ve Almanya arasındaki ilişkilere zarar verdiği düşüncesi ile Charlie Chaplin için kötüleme hareketi başlatılır. Bu hareket sonucunda Charlie Chaplin Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkarılır. Charlie Chaplin, filmleri ile her zaman yoksul ve ezilen kesimin yanında olarak kendisinde halktan biri olduğunu gösterir.

Charlie Chaplin, filmleri ile Amerikan sinema sektörüne yeni fikirler ve uygulamalar getirir. Filmlerde diyalogların ayrı bir ekrana geçiş yapılarak izleyici ile buluşturulması durumundan teknolojik gelişmelerden faydalanarak kurtulur.

Charlie Chaplin’in Ölümü

Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılan Charlie Chaplin, ailesi ile birlikte yerleştiği İsviçre’de yaşamına devam eder. 1960’lara gelindiğinde Charlie Chaplin’in sağlığı bozulmaya başlar. Charlie Chaplin ile iletişim kurabilmek zor bir hal alır. 17 yıl sonra 1977 tarihinde tekerlekli sandalye ile yaşamına devam etmek zorunda kalır. Hayata gözlerini kapamadan iki yıl önce İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından şövalye unvanı alır. 88 yaşına geldiği 1977 senesinin Noel döneminde uykusunda vefat eder. Charlie Chaplin ‘in cenazesi fidye istemek için kaçırılmak istense de hırsızlar amaçlarına ulaşamadılar. Charlie Chaplin‘in bedeni Cenevre Gölü’nün derinliklerinden çıkartılarak mezarına yeniden yerleştirilir. Charlie Chaplin’in öldükten sonra bile sorunlu bir dönem geçirdiğini düşünürsek yaşamı sırasında çektiği sıkıntılar ölümünden sonrada devam etmiştir diyebiliriz.

Charlie Chaplin ve Şehir Işıkları

1931 yılında çekilen City Lights yani Şehrin Işıkları filmi Charlie Chaplin’in en iyi filmi kabul edilir ve ona Oscar ödülü kazandıran filmidir. Charlie Chaplin, filmde fakir bir karakteri canlandırır. Yolda giderken kör bir çiçekçi kız ile karşılaşır ve kıza acıyarak cebindeki son para ile kızdan bir çiçek alır. Filmin hikayesi bu şekilde başlar. Devamında bir takım tesadüfi olaylar ve ana karakterin kör çiçekçi kız için çabalaması anlatılır. Film senaryosunun Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı En Büyük Şaban filmi ile hemen hemen aynı olduğunu ek bir bilgi olarak verebiliriz.

Marvel Sinematik Evren Hakkında Bilgiler

08 Şub 2017
Blog Film izle, Film izle, Türkçe Dublaj Film İzle, Türkçe film izle
pedro

Sinema sektöründe kendini kanıtlayan Marvel Comics, her yıl vizyona soktuğu sinema filmleri ile sektörde harikalar yaratıyor. Gişede rekorlar kıran sinema projeleri insanlar tarafından seviliyor ve bir sonraki proje merakla bekleniyor. Marvel Comics, geçmişte çıkardığı süper kahramanların hikayelerini günümüzde sinema filmi haline getirerek onların devamlılığını sağlıyor. Günümüze kadar yayınladığı filmleri arasında bir ilişki kurarak izleyicilere yeni ve çok geniş bir dünya sunuyor. Marvel Comics’e ait filmlerin oluşturduğu bu sinema evrenine Marvel Sinematik Evreni (Marvel Cinematic Univers) adı verilir.

Süper kahraman filmlerinin tutkunları olduğu gibi sadece iyi vakit geçirmek için izleyenlerin olduğu gerçeğini kabul etmek gerekir. Bir ön bilgi olarak Marvel Comics ve “DC Comics” adlı şirketlerden bahsedelim. Bu dünyaya uzak olan izleyici kitlesi için süper kahramanların hepsinin aynı şirket tarafından yaratıldığı ile ilgili büyük ve yaygın bir yanlış vardır. Süper kahramanların beraber oynadığı filmler bu yanılgıyı fazlasıyla körükler. İzleyiciler (Fan derecesinde olan takipçiler hariç) için hangi süper kahramanın hangi yapım şirketinin elinden çıktığını söylemek zor olabilir. Çocukluk yıllarımda izlediğim süper kahramanların yapımcılarını ayırt etmek için tek bir şeye bakardım: Film girişlerinde art arda seri bir şekilde çizgi romanlardan kesitler veren yapım şirketi Marvel Comics’tir ve Marvel Comics istisnasız bütün filmlerinde bu giriş görüntüsünü kullanır. Marvel hayranları için filmlerin birbirleri arasındaki ilişkileri ve filmlerin gidişatı hakkında bilgileri bilmek çok basit bir durum ancak Marvel filmlerini sadece izlemek için veya bu geniş Marvel Sinematik Evreni’ne yeni başlayanlar için bu ilişkileri anlamak zor gelebilir. Marvel Comics şirketinin DC Comics şirketi ile olan karışıklık dışında kendi içinde de bir karışıklık vardır. Yazımızın ilerisinde değineceğimiz bir iflas durumu yüzünden Marvel Comics, süper kahramanlarının bazılarının film haklarını satar. Bu yüzden Marvel Comics, son derece güçlü olduğu bu dönemde daha önce sattığı kahramanlarını Marvel Sinematik Evreni’nde kullanamıyor. Bu durumda çizgi roman döneminde yazmış olduğu hikayelerde sattığı karakterleri kullanamamasına sebep oluyor. Karışıklıklara biraz olsun açıklık getirmek için bu yazımızda sizlere Marvel Comics, Marvel Sinematik Evreni ve bu evrendeki filmlerin arasındaki ilişkiler ile gelecek filmler hakkında bilgi vereceğiz.

Marvel Comics’in Tarihi

Marvel Comics, bir çizgi roman yayımcısı olarak sektöre giren bir şirkettir. Amerika Birleşik Devleti’nde kurulan Marvel Comics, Demir Adam, Örümcek Adam, Hulk, Thor, Karınca Adam gibi süper kahramanları konu alan çizgi romanları ile bilinir. DC Comics, ile Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük çizgi roman şirketlerinden biridir.

Martin Goodman tarafından 1939 yılında “Timely Comics” adı ile kurulur. DC Comics’in Superman ve Batman çizgi romanları ile yakaladığı başarıyı yakalamak isteyen Timely Comics, Namor adında bir anti-kahraman ile piyasaya giriş yapar. Daha sonra bir efsane halini alacak olan Kaptan Amerika piyasaya sürülür. II. Dünya Savaşı sonrası süper kahraman çizgi romanlarına olan ilgi azalır. Bu dönemde Timely Comics adını Atlas Comics olarak değiştirir.

Marvel Comics’in ayakta durmakta zorlandığı dönemde en büyük rakibi DC Comics büyük bir atılım gerçekleştirir. Yeni süper kahramanlar ile elini güçlendiren DC Comics, “Adalet Birliği” adı ile tüm süper kahramanlarını tek çatı altında toplar. Marvel Comics’in yöneticisi Martin Goodman ve yazarı Stan Lee Adalet Birliği ile rekabet edebilecek bir süper kahraman takımı kurmak için işe başlar. Marvel Comics’in bu atılımı Fantastik Dörtlü’yü ortaya çıkarır. Fantastik Dörtlü’nün başarısı Marvel Comics’in ekonomik sıkıntılarından kurtarmayı başarır. Yeni yazarları ekibine katan Marvel Comics, yeni süper kahramanlar ile başarısını devam ettirir. 1970’li yıllara gelindiğinde Marvel Comics piyasadaki üstünlüğünü devam ettirir. Bu üstünlükte X-men çizgi romanının yakaladığı başarının payı büyüktür. Hatta yeni bir süper kahraman yaratılacağı zaman kahraman ilk olarak X-men’de okuyucu ile buluşturulur ve okuyucuların beğenisine göre süper kahramanın çizgi roman basımına karar verilir. Bu başarılı dönemde 90’lı yıllarda son bulur. Yeni kuşağın hikayelere uzak kalması, Marvel Comics’in kadrosunda bulundurduğu yazarların işten ayrılması ve çizgi romanların eskisi kadar satmaması ile Marvel Comics aynı başarıyı uzun bir süre yakalayamaz. Çizgi romanların eskisi gibi satış yapmaması iki köklü şirket olan Marvel Comics ve DC Comics’i harekete geçirir. İki şirkette süper kahramanlarını beyaz perdeye taşımaya başlar ve iki şirket de sinema sektörüne girişte farklı yollar izler. DC Comics, tüm süper kahramanlarının haklarını Warner Bros şirketine verir. Bu hareket DC Comics’in Warner Bros ile beraberce büyümesini sağlar. Marvel Comics, DC Comics’in aksine süper kahramanlarını satmak istemez. Bu durum Marvel Comics’in iflasına sebep olur. Ekonomik açıdan zor durumda kalan Marvel Comics, süper kahramanlarını farklı yapım şirketlerine satmak zorunda kalır. 2009 yılına gelindiğinde ezeli rakibi DC Comics’in çok altında kalan şirket, “The Walt Disney Company” adlı yapım şirketi tarafından satın alınır. Ekonomik açıdan refaha ulaşan Marvel Comics, daha fazla gecikmeden sinema çalışmalarına başlar.

Marvel Comics’in başladığı sinema projesi Marvel Sinematik Evreni adı ile anılır. Şu anda proje 3 aşamadan meydana gelir. 2016 yılı itibariyle Marvel Sinematik Evreni 3. Evrede bulunur.

Marvel Sinematik Evreni

Marvel Comics, çizgi romanlarının filme uyarlaması olan bu projede çizgi romanların hikayelerine birebir bağlı kalmıyor. Marvel Comics, yaşadığımız çağa uyarlanan yeni senaryo için yeni fikirler ve yeni tasarımlar ekler. (Çizgi roman döneminde bile bir süper kahramanın birden fazla çıkış hikayesi vardır. Bu duruma Örümcek Adam’ı örnek verebiliriz) Marvel Comics, sinema projesinde tamamen dikkatli ve planlı hareket ediyor. Bu plan içerisinde ilerlerken kozlarını doğru oynayarak izleyici kitlesinin ilgisini hiçbir zaman kaybetmiyor.

Marvel Comics şirketi ekonomik sıkıntı çektiği dönemde süper kahramanların yayın haklarını satarken satış sözleşmesine süper kahramanların filmlerinin yapılmaması durumunda film haklarını geri alabileceğine dair bir madde ekler. Marvel Comics, bu maddeden faydalanarak birçok süper kahramanının haklarını geri alır. X-Man, Fantastik Dörtlü ve Örümcek Adam filmleri beyaz perdede başarılı olduğu ve devam filmleri çekildiği için bu süper kahramanların hakları hala farklı şirketlerdedir. Marvel Comics’in yayın haklarını sattığı süper kahramanları ilerleyen yıllarda Marvel Sinematik evreninde görebiliriz. Marvel Comics, “20th Central Fox” ve “Sony Pictures” şirketlerinde bulunan süper kahramanları için anlaşmalar yapmaya çalışıyor. Bu çalışmaların ilk meyvesi Örümcek Adam’ın “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” filminde rol almasıdır. Bu durum takipçileri diğer Marvel kahramanları içinde umutlandırıyor.

Sonsuzluk Taşları

Marvel Comics’in Marvel Sinematik Evreni projesinde her film ve her süper kahramanın ayrı hikayeleri olmasının yanı sıra bütün filmleri bir araya getiren ortak bir alt hikaye vardır. Bu hikaye, sonsuzluk taşları denilen ve evrenin en güçlü silahını oluşturan 6 adet taşa sahip olmak isteyen kötü güçlerle olan savaşı anlatır. (Şu an yazacaklarım büyük bir kitle tarafından bilindiği için spoiler sayılmayacağını düşünüyorum. Ancak isterseniz bu kısmı direk atlayabilirsiniz.) Hikayenin sonuna doğru 6 sonsuzluk taşı “Thanos” adlı bir kötü karakterin eline geçiyor. 6 taş bir eldivende toplanarak Thanos’a büyük bir güç kazandırır. Tabi bu anlattıklarım çizgi romanların ana hatlarına bağlı kalındığı sürece gerçekleşmesi beklenen senaryodur. Marvel Comics’in Marvel Sinematik Evreninde ne tür yenilikler yapacağını kimse bilemez.

Taşların hakkında detaylı bilgi vermek için henüz erken bir dönemdeyiz ama taşların isimleri ve güçleri şu şekildedir:

Tesseract: Uzay taşı olarak bilinir ve evrenin herhangi bir bölgesine gidebilmeye olanak sağlar. İlk olarak Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filminde görüldü.

Aether: Gerçeklik taşı olarak bilinir. Hakkında çok net bilgiler olmamakla birlikte kullanıcısına bir çok yetenek verdiği düşünülüyor.Evrendeki nesneleri toplayan Koleksiyoncu adındaki bir karakterin elindedir. Koleksiyoncu ilk olarak Thor: Karanlık Dünya filminde görüldü.

Scepter: Zihin taşı olarak bilinir ve kişinin zihnine girebilmeyi ve onu kontrol edebilmeyi sağlar. Vision adlı süper kahramanın güç kaynağı olarak Yenilmezler: Ultron Çağı adlı filmde görüldü.

Orb: Güç taşı olarak bilinir ve kullanıcısına bir gezegeni yok edebilecek bir güç kazandırır. Bu taş Xander adlı bir gezegendedir.

Ruh ve Zaman taşı olarak iki taş daha vardır. Ancak bu taşlar henüz ortaya çıkmadı. Taşların nerde olduğu ile ilgili farklı görüşler olsa da bekleyip görmekte fayda var diyoruz.

1. Evre

Marvel Comics, “The Walt Disney Company” yapım şirketi tarafından satın alındıktan sonra film çalışmalarına girişir. Marvel Sinematik Evreni’nin ilk evresi olan “1. Evre” Demir Adam (Iron-Man) filmi ile başlar. “Tony Stark” adlı bir zengin’in Demir Adam olmasını anlatan bu filmde “S.H.I.E.L.D” adlı gizli organizasyon hakkında bilgi verilir. Bu organizasyonun başında olan Nick Fury Demir Adam filminin sonunda sahneye çıkar. S.H.I.E.L.D. organizasyonu ile 1. Evredeki filmlerin arasındaki bağlantı sağlanır. 1. Evrenin devamında İnanılmaz Hulk, Demir Adam 2, Thor, Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filmleri ile süper kahramanlar izleyiciye tanıtılır. Demir Adam 2 filmi Marvel Sinematik Evreni için önemli bir konuma sahiptir. Çünkü S.H.I.E.L.D ve Yenilmezler projesi hakkında bilgi edindiğimiz filmdir. Birçok konu bu filmde açıklığa kavuşmaya başlar. Ayrıca Karadul ve War Machine karakterleri ilk kez bu filmde seyirci ile buluşur. Marvel Comics’in, Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filminde gösterilen Tesseract ile 1. Evreye sonsuzluk taşları konusu hakkında küçük kırıntılar serpiştirmeyi unutmadığını görürüz. Demir Adam filmi ile 2008 yılında başlayan 1. Evre, S.H.I.E.L.D. organizasyonunun bütün süper kahramanları bir araya topladığı ekibin filmi olan “Yenilmezler” ile 2012 yılında son bulur.

2. Evre

Bu evre 1. Evre gibi Demir Adam filmi ile başlar. “Demir Adam 3” filminin Marvel Sinematik Evreni için artı bir özelliği olduğunu söyleyemeyiz. Yenilmezler’den sonra Tony Stark’ın yaşadıklarını anlatan bir filmdir. 2. Evre için önem arz eden filmlerin başında hiç şüphesiz “Kaptan Amerika: Kış Askeri” gelir. Kaptan Amerika ve Karadul’un maceralarının anlatıldığı bu filimde Falcon karakteri yer alır. Ayrıca film kapanışından sonra devam eden kısımda Quicksilver ve Scarlett Witch karakterleri gösterilir. 2. Evrede tanıtılan yeni karakterlerin yanı sıra Thor – Karanlık Dünya filmi ile sonsuzluk taşlarından açıkça söz edilir ve Sonsuzluk Taşları başlığında bahsettiğimiz Koleksiyoncu bu filmde ortaya çıkar. Marvel Comics’in hiç şüphesiz en güvendiği film olan Yenilmezler: Ultron Çağı 2. Evre içerisinde sinemada gösterime girer. Bu filmin Marvel Sinematik Evrenine olan en büyük katkısı Sonsuzluk taşlarından biri olan Scepter yani Zihin taşıdır. Zihin taşı, bu filmde sahneye çıkan Vision karakterinin güç kaynağı olur. 2. Evre içerisinde çekilen bir film ile izleyiciler yepyeni bir dünya ile tanışır. Galaksinin Koruyucuları adlı film dünyadan çok uzaklardaki bir galakside geçer. Birbirlerinden çok farklı 5 kişilik bir gruptan oluşan bu ekibin yer aldığı filmde sonsuzluk taşları ile ilgili çok daha fazla bilgiye ulaşıyoruz. Aynı zamanda Galaksinin Koruyucuları filmi yukarıda bahsettiğimiz Thanatos karakteri hakkında seyirciyi bilgilendiren film olur. Marvel Comics’in çok fazla tanınmayan bu karakterleri başarılı bir şekilde sinemaya uyarlaması Marvel Sinematik Evreni projesine verdiği önemi göstermektedir. 2. Evre yeni bir süper kahraman ve bu kahramanın filmi ile son buluyor. Bu film seyircileri istediği kadar küçülebilen Karınca Adam ile tanıştırır.

3. Evre

2016 yılında 3. Evreye geçiş yapan Marvel Sinematik Evreni, “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” (Orijinali Civil War’dır. Bu savaşı anlatan çizgi roman ise Türkçeye “İç Savaş” adı ile çevrildi) filmi ile hayranları arasında büyük yankı uyandırır. (Film adının Türkçeye çevirisini yapan ekip, sanırım filmi özetlemek istemiş olmalı) Filmin Türkçe adından anlaşılacağı gibi bu filmde Yenilmezler adı ile kurulan grup birbirine girer. (Filmde yer almayan süper kahramanlarda mevcut tabii) Örümcek Adam ve Siyah Panter (Black Panter) Yenilmezler arasına ilk kez bu filmde katılır. Yine 2016 yılında çıkan “Doktor Strange” filmi ile yeni bir kahraman Marvel Sinematik Evrenine dahil olur. Doktor Strange, izleyicileri Marvel Sinematik Evreninde görmeye alışık olmadığı bir dünya ile buluşturuyor. Genel özelliği büyücülük olan Doktor Strange ile büyü ve sihrin dünyasına bir yolculuğa çıkacaksınız. Bu filme kadar bilim, uzay ve robotlardan oluşan Marvel Sinematik Evrenini yepyeni bir boyut ve bakış açısıyla izlemeniz gerekecek.

Kasım 2016 itibari ile Marvel Comics’in izleyici ile buluşan sinema filmleri bunlardan oluşuyor. Marvel Comics ilerleyen zamanlarda beyaz perdeye uyarlayacağı filmlerin bir takvimini çoktan yayınladı. Bu takvime göre süper kahramanların kişisel filmleri yanı sıra önceki filmler için devam filmleri çekilmesi planlanıyor. Bu filmlerinde sonsuzluk taşları üzerine olacağı biliniyor. Sonsuzluk taşları senaryosu dışında Marvel Comics seyirciyi “INHUMANS” adlı bir film ile buluşturacak. Bu filmin Marvel Comics’in Sony Pictures şirketinden haklarını geri alamadığı X-Man filminin yerine geçeceği düşünülüyor.

Marvel Comics filmlerini ilk kez izleyecek olanlar için filmlerin tam listesini aşağıda veriyoruz.

1. Demir Adam (Iron-man) – 2008

2. İnanılmaz Hulk (The Incredible Hulk) – 2009

3. Demir Adam 2 (Iron-man 2) – 2010

4. Thor – 2011

5. Kaptan Amerika: İlk Yenilmez (Captain America: First Avenger) – 2011

6. Yenilmezler (Avengers) – 2012

7. Demir Adam 3 (Iron-man 3) – 2013

8. Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World) – 2013

9. Kaptan Amerika: Kış Askeri (Captain America: The Winter Soldier) – 2014

10. Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy) – 2014

11. Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron) – 2015

12. Karınca Adam (Ant-Man) – 2015

13. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Captain America: Civil War) – 2016

14. Doktor Strange (Doctor Strange) – 2016

2016 kasım ayına kadar olan sürede vizyona giren filmler bunlardır. Marvel Comics’in ileri tarihlerde beyaz perdeye yansıtacağı filmlerde şu şekildedir:

1. Galaksinin Koruyucuları 2 (Guardians of the Galaxy 2) – 05.05.2017

2. Örümcek Adam: ? (Spider-Man: ?) – 28.07.2017

3. Thor: Ragnarok – 03.11.2017

4. Yenilmezler (Avengers: Infinity War Part 1) – 04.05.2018

5. Siyah Panter (Black Panter) – 06.07.2018

6. Kaptan Marvel (Captain Marvel) – 02.11.2018

7. Yenilmezler (Avengers: Infinity War Part 2) – 03.05.2019

8. Inhumans – 12.06.2019

Marvel Comics, filmlerin kapanış sahnelerinden sonra bir sonraki filme ve Marvel Sinematik Evrenine ait kesitler vererek bir sonraki filmin beklentisini arttırıyor. Marvel filmleri arasındaki ilişkileri ve bağlantıları anlamak istiyorsanız kapanıştan sonraki sahneleri mutlaka izlemelisiniz. Sinema evreni dışında bazı süper kahramanlarını televizyon evreninde seyirci ile buluşturan Marvel Comics, izleyicinin bağlılığını kaybetmek istemiyor gibi. Süper kahramanları dışında S.H.I.E.L.D. ajanlarının hikayelerini de televizyon dizisi şeklinde izleyiciye sunan Marvel Comics’in dizi ve sinema evrenini ileri bir dönemde bir araya getirip getirmeyeceği hakkında farklı görüşler vardır. 3. Evre takviminde INHUMANS dışında seyirci ile ilk kez buluşacak “Kaptan Marvel” adlı filmde yer alıyor.

istanbul travestileri istanbul travestileri istanbul travestileri istanbul travestileri
error: Kopyalama Yasak !!